تمامی بیماران استومی بعد از عمل جراحی و ترخیص از بیمارستان ها دچار مشکلات روحی روانی شدید به دلیل عدم شناخت این بیماری و نداشتن پذیرش و تحمل استوما و نداشتن آموزش لازم در مورد مراقبت از استوما می شوند که باید خیلی سریع و اورژانس مورد مشاوره قرار گیرند و آموزش لازم در مورد زندگی با استومی مخصوصاً دائمی به بیمار و همراهانشان داده شود .

علاوه بر این مطالب آموزشی جهت مطالعه به بیماران تحویل شود تا در فرصت مناسب مطالعه نمایند و سؤالات خود را با ما در میان بگذارند . در غیر این صورت در صورت ترخیص از بیمارستان و رفتن به منزل بدون آموزش باعث مشکلات و گرفتاریهای فراوانی هم برای بیمار و خانواده بیمار می شود . همین امر باعث از هم پاشیدگی خانواده ها – طلاق – و معضلات دیگر خانواده و اجتماع می شود. 
برای بعضی از افرادی که تحت عمل جراحی روده(استومی) قرار میگیرند، پذیرش استوما و شرایط فعلی گاها ماه ها یا سال ها زمان بر خواهد بود.

نگرانی های فراوانی از جمله برهم خوردن روال عادی زندگی خود، تغذیه، استحمام، روابط زناشویی و فعالیت های بیرون از خانه مانند اشتغال، ورزش، تحصیل و … در روان این افراد تاثیر بسیاری می گذارد و سوالات بسیاری را برای آنان ایجاد می کند: 

– زمان بازگشت به زندگی عادی و مسافرت با استومی چقدر است؟
– چگونه به اشتغال و محیط کارمان برگردیم؟
– موارد شرعی در مورد استومی چگونه است؟
– آیا استومی بروی روابط جنسی و ارتباطات فردی من تاثیری خواهد گذاشت؟
– در مصرف کدام داروها باید احتیاط کنم؟
– چگونه کیسه خود را زیر لباس پنهان کنم؟
– آیا با داشتن استومی می توانم مانند قبل ورزش کنم؟
– آیا رژیم غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟
– با داشتن استومی می توانم مانند قبل استحمام کنم؟

پاسخ کلیه این سوالات را می توانید از قسمت سوالات متداول  ملاحظه بفرمایید.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، با شماره تماس های موجود در بخش ارتباط با ما  تماس حاصل فرمایید.