بهترین زمان برای تعویض کیسه استومی صبح زود بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از اینکه چیزی بخورید یا بنوشید. در این زمان استومی شما دارای کمترین ترشحات خروجی می باشد، که این مورد به شما این امکان را می دهد که با حفظ آرامش و خونسردی، کیسه خود را تعویض کنید.

نیازهای شما به سیستم کیسه استومی به مرور زمان و بدلیل فاکتورهای مختلف تغییر خواهد کرد.
این فاکتورها شامل:
1- تغییر سایز استومی (سایز استومی شما تغییر کرده و بتدریج کوجکتر میشود).
2- تغییر شرایط بدنی مانند اضافه و یا کاهش وزن شما
3- تغییر میزان فعالیت های شما
در نتیجه با توجه به شرایط و در محیط های مختلف تمایل شما به استفاده ازکیسه های مختلف تغییر خواهد کرد.

بطور مثال:
o در زمان کوچک شدن سایز استومی شما به چسب پایه و کیسه با سایز کوچکتر نیاز خواهید داشت.
o در بیمارستان جهت نیاز به رویت ترشحات از کیسه های شفاف استفاده میشود ولی بعد از آن شما ترجیح می دهید از کیسه های مات که ترشحات قابل رویت نباشند استفاده کنید.
o حین ورزش و یا زمان داشتن روابط جنسی, کیسه های کوچکتر مورد نیاز شما خواهد بود.
o در حین خروج از منزل و یا در زمان مسافرت استفاده از کمربند مخصوص جهت حفظ بیشتر سیستم کیسه استومی شما مورد اهمیت و توجه قرار خواهد گرفت.
o در زمان روبرو شدن با عوارض پوستی ناشی از نشت ترشحات بروی پوست , نیاز به استفاده از انواع مختلف لوازم جانبی مخصوص استومی ضرورت پیدا می کند.

معمولا نوع استومی و میزان ترشحات دفعی در تعداد دفعات تعویض تاثیرگذار است. معمولا زمانیکه 3/1 از کیسه استومی شما پر شد بایستی بلافاصله تخلیه شود. از پر شدن کامل کیسه خودداری کنید.

1. زمان لازم جهت بهبودی كامل 6 تا 8 هفته می باشد.
2. مسافرت با هواپیما و فشار هوا بر استوما تاثیری ندارد.
3. در حین مسافرت به اندازه مورد نیاز كیسه همراه خود داشته باشید.
4. لوازم استومی خود را داخل كیف دستی بگذارید.
5. لوازم ضروری جهت خروج از منزل: پنبه، دستمال كاغذی، دستكش، کیسه استومی مربوطه، قیچی، روزنامه، کیسه زباله کوچک.
6. در صورت استفاده از لوازم جانبی استومی، مقدار مناسبی از آنها را حین سفر یا خروج از منزل به همراه خود داشته باشید.

در دین اسلام مقررات تعریف شده زیادی وجود داردكه قبل از آماده شدن برای نماز و حین خواندن نماز باید رعایت شود. سؤال اساسی، استفاده از كیسه استومی حین خواندن نماز است. مطابق فتوای گروهی از مراجع اهل تشیع هركس كه استوما دارد عذر شرعی دارد. اگر نمی تواند كیسه را برای هر نوبت تعویض كند، می تواند وضو بگیرد و بعد از هر وضو برای هر چند ركعت كه می خواهد نماز بخواند، اگر فاصله بین نمازهای پنج گانه باشد، آن وضو باطل شده و برای نمازهای دیگر باید دوباره وضو بگیرد.
بر اساس فتوای حضرت آیت الله سید رضی شیرازی (از مراجع عظام شیعه) درباره استومی و مسائل شرعی آن كسی كه ادرار یا مدفوع بطور مرتب از او خارج می شود، به طوری كه برای گرفتن وضو و خواندن نماز مهلت پیدا نمی كند، یك وضو برای چندین نماز كافی است، مگر اینكه چیز دیگری كه وضو را باطل می كند مانند خواب از او سر بزند یا ادرار و مدفوع به طور طبیعی از او خارج شود، كه بهتر است برای هر نماز یك وضو بگیرد، ولی برای سجده و تشهد قضا شده و نماز احتیاط وضوی دیگری لازم نیست.

1. جراحی استومی روی هر دو نفر (زن و شوهر) و ارتباط آنها تاثیر می گذارد. در این موارد هر دو نفر باید خود را با دیگری هماهنگ نماید و البته كلید حل مسئله، درك متقابل یكدیگر است. در هر حال همسر شما باید بداند فعالیت جنسی با شما به او و استومای شما آسیب نمی رساند.
2. قبل از هر تماس جنسی كیسه استومی را تخلیه كنید و حتی المقدور از کیسه کوچکتر در این موارد استفاده نمایید.
3. فعالیت جنسی به شما و استومای شما آسیبی نخواهد رساند.
4. با استفاده از كمربند مخصوص می توانید كیسه را پنهان نموده وآن را چسبیده به بدن خود نگاه دارید.
5. با استفاده از كیسه های مات و یا پوشش دار می توانید كیسه و محتویات آنرا مخفی نمایید.

• پس از عمل هرگز از ملین استفاده نكنید زیرا تعادل آب و مایعات بدن را بر هم می زند.
• استفاده از بعضی داروها باعث تغیر رنگ، بو و غلظت مدفوع می شود، آنتی اسید سبب اسهال یا یبوست می شود،آنتی بیوتیكها ممكن است سبب اسهال شوند.
• قرص های درشت، قرصهای پوشش دار، قرص های ضد بارداری ممكن است قبل از هضم كامل، ازبدن خارج شود، پس قبل از مصرف قرص های فوق حتماً با پزشک مربوطه مشورت نمایید.
• در صورت مراجعه به پزشک (اعم از دندانپزشک یا سایر تخصص ها) لازم است حتماً در مورد داشتن استومی و داروهایی که مصرف می کنید ایشان را مطلع کنید.

داشتن استومی مانع فعالیت های بدنی و تمرینات ورزشی نمی شوند.
• از ورزشهای سنگین و وزنه برداری اجتناب كنید.
• ورزشهایی كه می توانید انجام دهید:شنا، پیاده روی، اسكی، تنیس، والیبال، قایق رانی
• بهتر است قبل از شنا كیسه خود را تخلیه نمایید و از کیسه کوچکتر در زیر لباس شنا خود استفاده کنید.

داشتن استومی به معنای داشتن رژیم غذایی خاصی نیست، در صورت داشتن مشكل قلبی یا كلیوی، دیابت، فشارخون یا هر گونه بیماری زمینه ای که نیاز به رژیم غذایی خاصی داشته باشد با پزشك حتما مشورت كنید.

1- آهسته غذا بخورید و به خوبی غذا را بجوید.
2- به تناسب قوام مواد دفعی از استومی مایعات بنوشید.
3- برای جلوگیری از كم آبی باید مقادیر زیادی آب، آب میوه یا سایرمایعات میل كنید.
4- به علت عدم جذب آب توسط روده بزرگ مواد دفعی گاها بسیار شل است.
5- بعضی از غذاها تولید گاز در سیستم گوارشی می کنند، مانند: حبوبات، کلم، غلات، خیار، قارچ، اسفناج، آب جو، ماءالشعیر، نوشابه های گاز دار، در خوردن آنها احتیاط کنید.
6- بعضی از غذاها تولید بو می كنند:انواع كلم، تخم مرغ ،ماهی،سیر،پیاز ،ادویه.
7- مواردی كه باعث ایجاد گاز در روده می شود: سیگار كشیدن، آدامس جویدن، نوشیدن چای، سریع غذا خوردن.
8- غذاهایی كه بو را از بین می برد: آب پرتقال، آب گوجه فرنگی، جعفری، ماست
9- جهت رفع اسهال: سیب، موز، ازگیل، فیبر، برنج ، شیر جوشیده، انواع ماكارونی و رشته، ماست، نان تست.
10- جهت رفع یبوست احتمالی: آب انگور، حبوبات سبز، آلو و آب آلو، اسفناج.
11- از خوردن غذاهای پر فیبر در دوماهه اول خودداری کنید مانند: قارچ، كرفس، سیزیجات، گل كلم، ذرت، انگور، سیب زمینی، آجیل، سوسیس.
12- غذاهایی كه مدفوع را شل می كنند: آبجو یا انواع الكل، كلم بروكلی، آب انگور، میوه های تازه بجز موز، حبوبات سبز، آلو یا آب آلو، غذاهای پر ادویه و تند، اسفناج.
• در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر کاتالوگ زیر را مطالعه فرمایید.

با داشتن استومی، مانند قبل از جراحی می توانید حمام کنید. آب و صابون به داخل استومای شما وارد نمی شود و آسیبی به استومای شما نمی رساند. شما می توانید با یا بدون کیسه استومی استحمام کنید
پیشنهاد می شود از صابون بچه و یا صابون های بدون چربی استفاده نمایید که با شستن از سطح پوست، براحتی پاک شوند

کیسه استومی عبارت است از یک کیسه از جنس پلاستیک مخصوص بعلاوه چسب ویژه که کیسه را به بدن فرد می‎چسباند و محتویات خروجی استوما را در خود نگه می‎دارد. کیسه‎های استومی بر اساس مورد مصرف آنها نامگذاری می‎شوند؛ بطور مثال کیسه کلستومی، که برای جمع آوری خروجی کلستومی بکار می‏رود و ترشحات ان مدفوع می باشد و یا کیسه ها ی یوروستومی، که برای جمع‎آوری و نگهداری ادرار خارج شده از یوروستومی مورد استفاده قرار می‏گیرد. امروزه بیش از نیم قرن از ابداع نخستین کیسه استومی می‏گذرد. شرکت های تولید کننده کیسه های استومی با استفاده از تکنولوژی‏های جدید، انواع پیشرفته ای از کیسه‏ استومی را طراحی نموده‏اند که هدف آنها راحتی و تطابق بیشتر با شزایط جدید و متناسب با فعالیتهای روزمره بیماراناستومی می باشد. به طور کلی سیستم کیسه های استومی را می‏توان به سه گروه کلی سیستم کیسه‏ های استومی یک تکه و سیستم کیسه‏ های استومی دو تکه و لوازم جانبی تقسیم‏ بندی نمود.

با توجه به استومی بیمار طبق نظر کارشناس مربوطه کیسه استومی یک تکه و یا دو تکه در نظر گرفته میشود و آموزشها در بیمارستانهای مربوطه داده میشود. جهت اطلاعات بیشتر با دپارتمان علمی و کارشناسان استومی شرکت رایان طب جاوید تماس حاصل نمایید

طبق بخشنامه اداره تجهیزات پزشکی و وزارت بهداشت کیسه های استومی باید از شرکت های مجاز که در سایت اداره تجهیزات پزشکی ثبت میباشند و یا از داروخانه های معتبر طبق جدول داروخانه های تحت پوشش بیمه ها با فاکتور رسمی داروخانه و یا شرکت معتبر ثبت شده در اداره تجهیزات پزشکی خریداری شود.

کیسه استومی و لوازم جانبی استومی که دارای استانداردهای لازم وسایل پزشکی مانند FDA وISO و CE باشد و در سایت اداره تجهیزات پزشکی مورد تایید قرار گرفته باشد و دارای تاریخ انقضا و پشتیبانی و گارانتی شرکت نماینده واردکننده قرار گرفته باشد.

با دپارتمان استومی و کارشناسان استومی شرکت رایان طب جاوید تماس حاصل نمایید

طبق بخشنامه سازمان بیمه کیسه های استومی تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند لذا تنها در صورت خرید از مراکز معتبر بیمه به بیمار طبق تعرفه بیمه های مختلف در مورد کیسه های استومی قرار خواهد گرفت.

کیسه استومی مشمول بیمه نخواهد بود.
کیسه استومی فاقد استانداردهای پزشکی لازم بوده و عدم پشتیبانی شرکت نمایندگی می باشد.
احتمال کالای قاچاق و تاریخ مصرف گذشته بودن محصول زیاد می باشد.
در صورت بروز مشکلات و عوارض پس از مصرف کالای فاقد گارانتی هیچ پشتیبانی و کمکی به بیمار توسط مراکز مورد تایید وجود نخواهد داشت.
هزینه های بیمار در صورت بروز مشکل چند برابر خواهد شد.

شما می توانید جهت رفع نیاز های خود، از کیسه استومی هالیستر استفاده نمایید.


کیسه های استومی به دو دسته تقسیم میشوند :

کیسه استومی یک تکه و کیسه استومی دو تکه می باشند. هر دو دارای چسب هستند که با چسبیدن به پوست اطراف استوما از آن محافظت مینمایند. با این تفاوت که در کیسه استومی یک تکه چسب به کیسه متصل بوده ولی در کیسه استومی دو تکه چسب از کیسه جدا می باشد. می توانید کیسه استومی را از دو نوع کیسه استومی ته بسته یا کیسه استومی ته باز انتخاب نمایید، که هر یک از آنها ویژگی های خاص خود را دارند.
کیسه استومی ته باز یا قابل تخلیه با چسب سه لایه رولی شکل
کیسه استومی ته باز بهترین انتخاب در زمان خروج ترشحات مایع و با دفعات زیاد می باشد. کیسه استومی ته باز در قسمت انتهای ان دارای چسب سه لایه رولی شکل میباشد که تخلیه آسان و سریع ترشحات را از کیسه استومی ممکن می سازد.
کیسه استومی ته بسته
در صورت استفاده از کیسه استومی ته بسته، پس از پر شدن به راحتی قابل تعویض میباشد. این نوع کیسه استومی بهتر است زمانی انتخاب شود که ترشحات دفعی خمیری شکل و جامد بوده و دفعات دفع بیشتر از دوبار در روز نباشد. در انتهای کیسه استومی ته بسته گیره وجود ندارد و جهت تخلیه باید آنرا برداشت. تمام کیسه های استومی ته بسته هالیستر دارای فیلتر می باشند.
رنگ کیسه استومی مات یا شفاف می باشد. جهت راحتی بیشتر میتوانید از کیسه استومی استفاده نمایید که دارای پوشش پارچه ای در سطحی که با پوست در تماس است می باشد.
اگر مواد دفعی از استوما خمیری شکل باشند، پیشنهاد می شود از کیسه استومی دارای فیلتر دار استفاده نمایید. فیلتر پس از تصفیه کردن بو، اجازه خروج گاز بدون بو را می دهد. بدین ترتیب از باد شدن کیسه استومی در زیر لباس و احتمال پاره شدن آن، جلوگیری می شود.

انواع کیسه های استومی (ایلئوستومی و کلستومی )

شما میتوانید جهت رفع نیاز خود، از انواع کیسه های استومی ( ایلئوستومی) هالیستر استفاده نمایید. این کیسه استومی (ایلئوستومی) شامل کیسه های استومی یک تکه و کیسه های استومی دو تمیباشند.  هر دو نوع کیسه های استومی (کیسه استومی یک تکه و کیسه استومی دو تکه) دارای چسب هستند که با چسبیدن به پوست اطراف استوما از آن محافظت مینمایند. با این تفاوت که در کیسه استومی یک تکه چسب به کیسه استومی متصل بوده ولی در کیسه استومی دو تکه چسب از کیسه استومی جدا میباشد.

کیسه استومی ته باز یا قابل تخلیه هالیستر

کیسه استومی ته باز بهترین انتخاب جهت خروج ترشحات  با دفعات زیاد میباشد. در انتهای کیسه استومی ته باز هالیستر به جای کلیپس دارای سیستم سه لایه رولی شکلی می باشدکه تخلیه راحت تری را ممکن می سازد.

رنگ کیسه های استومی ( ایلئوستومی) مات و شفاف می باشد. جهت راحتی بیشتر میتوانید از کیسه استومی استفاده نمایید که دارای پوشش پارچه ای در سطح تماس با پوست میباشد.

اگر مواد دفعی از استوما خمیری شکل باشند، پیشنهاد می شود از کیسه استومی فیلتردار هالیستر استفاده نمایید. فیلتر پس از فیلتره کردن بو، اجازه خروج گاز بدون بو را میدهد. بدین ترتیب از باد شدن کیسه استومی در زیر لباس و احتمال پاره شدن آن، جلوگیری می شود.

استومایی است که با عمل جراحی بر روی شکم ایجاد می شود تا ادرار از طریق آن خارج گردد.

در فرد دارای یورستومی، ادرار از طریق مجرای دفع ادرار خارج نمی شود بلکه بطور غیر ارادی و مداوم از طریق یورستومی به بیرون ریخته می شود. جهت جمع آوری ادرار باید از کیسه یورستومی بر روی استوما استفاده نمود.

نوع دیگر از انحراف مسیر ادراری، کانال کولونی می باشد.

مراحل ایجاد آن تنها با یک اختلاف شبیه کانال ایلیومی است.

در این روش جراح از قسمت کوچکی در روده بزرگ (کولون) به عنوان کانال کولونی استفاده می کند.

در انتهای کیسه یورستومی شیر خروجی تعبیه شده است که تخلیه سریع و آسان کیسه از طریق آن فراهم می شود. در طول روز می توان با باز کردن شیر خروجی، ادرار داخل کیسه را تخلیه کرد.

مصرف برخی از داروها و مکمل های غذایی می توانند رنگ، بو و قوام مدفوع را تغییر دهند. داروهایی که بدون نسخه پزشک قابل تهیه میباشند مانند آنتی اسیدها میتوانند سبب اسهال یا یبوست شوند.

همچنین آنتی بیوتیک ها ممکن است سبب شل شدن مدفوع و یا حتی اسهال شوند.

در صورت هر گونه پرسش در ارتباط با داروهای مصرفی خود، می توانید پاسخ آنها را از پزشک، داروساز و یا پرستار مراقب استوما دریافت نمایید.

بلافاصله پس از عمل، جراح رژیم غذایی خاصی برای شما تجویز میکند. پس از سپری شدن دوران بهبودی می توانید به رژیم معمولی خود باز گردید.
مگر آن که به دلایل طبی، رژیم خاصی برای شما در نظر گرفته شود.

نقش رژیم غذایی در سلامت روده و استومی و نقش روده بزرگ در بدن

طول روده بزرگ حدود یک و نیم متر است.

 جذب آب موجود در غذاها و همچنین بخشی از آبی که نوشیده‌ایم، در روده بزرگ بازجذب می‌شود و باعث می‌شود که  تشکیل مدفوع از حالت مایع به حالت جامد تبدیل شود.

چون عمل اصلی روده بزرگ هدایت مواد هضم نشده به خارج از بدن است و نقش جذبی مهمی ندارد، روده بزرگ فاقد چین و پرز است. روده بزرگ محل رشد باکتریهای فراوانی است که به صورت فلور نرمال روده زندگی می‌کنند و بخش عمده گاز مدفوع، حاصل فعالیت آن‌ها است. سلول‌های موجود در لایه مخاطی کولون، موکوس ترشح می‌کنند تا با لغزنده ساختن سطح مخاط به دفع مواد کمک کنند.

هنگامی که مدفوع به راست‌روده می‌رسد، بر اثر انقباضات واکنشی که در راست‌روده ایجاد می‌شود و ماهیچه‌های بندآورنده دریچه یا اسفنگترمقعد را شل می‌کند، در نتیجه احساس دفع مدفوع به شخص دست می‌دهد. اسفنگترهای مقعد، ماهیچه‌های حلقوی شکلی هستند که کنترل باز شدن و بسته شدن مقعد را در اختیار دارند. معمولاً حدود یک تا سه روز طول می‌کشد که غذا از دهان به مقعد برسد.

نکات مهم در رژیم غذایی بیماران دارای کلستومی

نکته ی قابل توجه دیگر، پرهیز این گونه بیماران از مصرف برخی مواد غذایی است که در روده تولید گاز کرده و بوی بد ایجاد می کنند. این مواد غذایی عبارتند از : حبوبات، تخم مرغ ، پنیر، خیار ، پیاز، سیر، ماهی ، لبنیات، قهوه ، کلم ، کرفس ، بروکلی ، ذرت ، نوشابه های گازدار، خربزه ، هندوانه ، فندق ، گردو ، تربچه، ریواس ، مخمرها، نان جو و بالاخره غذاهای پرادویه

توصیه ی ما به این بیماران آن است که غذا را آهسته و به طور کامل بجوند و پس از صرف غذا کمی پیاده روی داشته باشند. برای رفع بوی بد نیز غذاهایی مانند ماست، جعفری، آب زغال اخته ، آب پرتقال، آب گوجه فرنگی و اسفناج تازه موثرند.ع و باهیجان، نوشیدن مایعات با نِی، خوردن یخ، به یک باره نوشیدن مایعات، جویدن آدامس و سیگار کشیدن باعث ایجاد گاز می شود. عامل دیگری نیز نظیر صحبت کردن سریع در ایجاد گاز بیشتر در روده  موثر است.


مواد غذایی زیر به عنوان مولد بو شناخته شده اند

تربچه، کلم، شلغم، لوبیا، پیاز، سیر، مارچوبه، تخم مرغ، لبو، ماهی، خیار، فلفل سبز، کافئین، الکل
– اگر بیمار بعد از مصرف این مواد دچار مشکل شده، باید به صورت کامل اما موقت از رژیم حذف و سپس مقدار کمی از آنها مجدداً بعد از چند هفته امتحان شوند.
– دوغ، ماست و جعفری سبب کاهش بو می شوند. می توان یکی از آنها را در وعده غذایی روزانه جای داد

به خاطر داشته باشید که جذب غذا در روده بزرگ انجام نمی گردد بلکه در روده کوچک انجام می شود. بنابراین پس از کلستومی و با برداشتن قسمتی از روده بزرگ اختلالی در جذب غذا به وجود نمی آید. بعضی از غذاها می توانند باعث تولید بو و یا گاز در سیستم گوارش گردند، پس بهتر است این غذاها را به اعتدال مصرف کنید.

بو از مسائل مهم برای افرادی است که تحت عمل جراحی کلستومی قرار میگیرند.

امروزه در ساخت کیسه های کلستومی از فیلم جاذب بو استفاده می شود، بنابراین بوی مدفوع فقط داخل کیسه باقی می ماند. اگر کیسه تمیز بوده و به طور مناسب چسبانده شده باشد بایستی بو را هنگام تخلیه و یا تعویض کیسه حس کنید. در صورت استشمام بو در سایر اوقات، کیسه را از نظر نشت بررسی کنید.

کیسه خود را در صورت نیاز و در شرایط مناسب می توانید به طور  مرتب یک تا سه بار در روز تخلیه یا تعویض نمایید.

تخلیه مرتب و یا تعویض کیسه بهترین روش، جهت پیشگیری از پر شدن و ترکیدن آن می باشد. بنابراین هنگامی که یک سوم حجم کیسه پر شد آن را تخلیه و یا تعویض نمایید. مصرف برخی از غذاها و  مکمل های غذایی می توانند بر روی بوی مدفوع تأثیرگذارند.

غذاهایی که تولید بو می کنند:

مارچوبه، کلم بروکلی، کلم دلمه ای،کلم پیچ، گل کلم، تخم مرغ، ماهی،  سیر، پیاز، ادویه.

جهت اطلاعات بیشتر به کاتالوگ تغذیه مخصوص بیماران استومی در وب سایت رایان طب جاوید مراجعه فرمایید.

اسهال به دلایل مختلف بروز می نماید با وجود کلستومی نیز امکان ابتلا به اسهال وجود دارد.

در صورت ابتلا به اسهال می توانید از غذاهایی استفاده نمایید که سبب سفت شدن مدفوع می شوند. از مصرف غذاهای مسهل و نوشیدنی هایی که موجب شل شدن مدفوع می شوند باید اجتناب کنید.

در صورت استفاده از روش شستشوی کلستومی در زمان ابتلا به اسهال از شستشوی روده خودداری نمایید. بعد از قطع اسهال می توانید برنامه شستشو را ادامه دهید.

اسهال سبب کم آبی می شود، بهتر است در این زمان مایعات بیشتری بنوشید. اگر اسهال ادامه پیدا کرد، با پزشک یا پرستار مراقب استوما تماس بگیرید.

غذاهایی که مدفوع را سفت می کنند:

پوره سیب، موز، پنیر، گل ختمی، برنج، شیر جوشیده، انواع ماکارونی و رشته، کره بادام زمینی، چوب شور، نشاسته، نان تست، ماست.

غذاهایی که مدفوع را شل می کنند:

آبجو یا انواع الکل، کلم بروکلی، آب انگور، میوه های تازه به جز موز، حبوبات سبز، آلو یا آب آلو، غذاهای پر ادویه و تند، اسفناج.

به کاتالوگ تغذیه مخصوص افراد استومی مراجعه نمایید.

افرادی که یورستومی دارند مستعد ابتلا به عفونت ادراری می باشند که در نهایت می تواند منجر به مشکلات کلیوی شود. علایم هشدار دهنده عفونت ادراری عبارتند از:  ادرار تیره و کدر – ادرار بد بو – درد در ناحیه کلیه ها – تب – کاهش اشتها – تهوع استفراغ

نکات کاربردی زندگی روزانه بهترین روش جهت پیشگیری از عفونت های ادراری نوشیدن 8-10 لیوان آب در شبانه روز است.

داشتن یورستومی مانع فعالیت های بدنی و تمرینات ورزشی شما نمی شود.

به غیر از ورزش های سنگین و وزنه برداری می توانید از سایر فعالیت های بدنی لذت ببرید.

کسانی که کیسه یورستومی و یا کیسه کلستومی دارند می توانند ورزش هایی از قبیل: شنا، پیاده روی، تمرینات آمادگی جسمانی و اسکی روی آب، اسکی روی برف، گلف، تنیس، هاکی، والیبال، قایقرانی و قایق سواری را انجام دهند.

نکات کاربردی زندگی روزانه

بهتر است قبل از شنا کیسه یورستومی خود را تخلیه کنید.

قبل از شنا، اطراف چسب پایه را با چسب ضد آب محکم کنید.

در داخل وان آب گرم، سونای بخار و سونای خشک ممکن است چسب کیسه یورستومی شل شود. کیسه را به دقت بررسی کنید، اگر چسب آن شل شده بود آن را تعویض نمایید.

كیسه استومی  -استومی  – اوستومی  – كیسه  – كلستومی  -كولستومی  -كولوستومی  -كیسه كلستومی  -كیسه كولوستومی  -كیسه كولوستومی  -ایلوستومی -ایلیوستومی  -كیسه ایلوستمی  – كلستمی  – كیسه كلستمی – ایلستمی  – ایلستومی  – اورستومی  – یورستومی
یورتروستومی  – اورتروستومی – اوروستومی  – ارستومی  – اوروستمی  – یورستمی – كیسه اورولوژی  – كیسه إدرار  – كیسه مدفوع  – اوستمی
اوستومی – اوصتومی  – كلوستومی – كلوستمی –  ستومی – اصتومی – اوصتومی

کلوستومی – ایلئوستومی – یورستومی – استومی – کیسه کلستومی – کیسه یورستومی- کیسه ادرار- کیسه ایلئوستومی- کولوستومی – ایلیوستومی