عوارض پوستی اطراف استوما پس از عمل جراحی Peristomal Skin Damage

عوارض استومی Maceration لیچ افتادگی پوست اطراف استوما پس از عمل جراحی روده (استومی) به دو قسمت تقسیم میگردند

1- عوارض پوستی استومی :که مربوط به آسیب دیدگی پوست اطراف استوما میباشد.

2- عوارض استومی که مربوط به تکنیکهای جراحی و یا مشکلات شکمی بوده و با توجه به زمان بروز آنها پس از عمل جراحی استومی به عوارض استومی زودرس و عوارض استومی دیررس تقسیم میگردند.

در ابتدا به شایع ترین عوارض پوستی اطراف استوما توجه فرمایید:
مهمترین و شایع عارضه پوستی اطراف استوما درماتیت و یا التهاب پوست اطراف استوما میباشد که درماتیت و یا التهاب و زخم اطراف استوما با توجه به دلیل بوجود آورنده آن به دو دسته تقسیم میگردند:

– نوع اول درماتیت در اثر نشت ترشحات دفعی (ادرار و مدفوع) برروی پوست اطراف استوما ایجاد میگرددperistomal moisture-associated skin damage که به صورت مخفف به عنوان زخم PMASD معرفی میگردد.

همانطور که در عکس بالا مشاهده میکنید بدلیل نشت ترشحات برروی پوست اطراف استوما زخم و التهاب شدیدی ایجاد شده است که برای درمان این زخم ها باید از پانسمانهای محافظ حلقه ای هالیستر (به قسمت محصولات /لوازم جانبی مخصوص استومی مراجعه نمایید)

– نوع دوم درماتیت و زخم اطراف استومی بنام درماتیت تماسی Medical adhesive-related skin injury است که به علت استفاده از کیسه استومی و یا چسب پایه نا مناسب با پوست بیمار ایجاد میگردد و پوست بیمار شروع به بروز علایم و واکنشهای آلرژیک به چسب پایه مینماید و شکل و اندازه زخم ایجاد شده برروی پوست اطراف استوما دقیقا تصویری از شکل چسب پایه برروی بدن بیمار نمایش داده میشود.

 به این نوع زخم که بدلیل حساسیت به چسب پایه و کیسه استومی ایجاد شده است بنام مارسی MARSI که مخفف التهاب و زخم و آسیب دیگی پوست اطراف استومی بدلیل واکنش آلرژیک و حساسیت به چسب پایه غیر استاندارد ایجاد شده است.

عفونت های پوستی قارچی و باکتریایی اطراف استوما (فولیکولیت)
این نوع زخم ها و عفونتهای پوستی اطراف استوما بدلیل لیچ افتادن پوست در زیر چسب پایه نامناسب و یا کنده شدن فولیکول های مو و عفونت ریشه فولیکولهای مو در اثر چسبندگی زیاد و نا مناسب چسب پایه و یا نشت ترشحات دفعی و نفوذ به منافذ و فولیکولهای موهای سطح پوست اطراف استوما

درمان :
– شیو Shave موهای اطراف استوما با موزر برقی (ریش تراش برقی) حتی المقدور از کندن موها یا shave آنها با ژیلت و یا تیغ های معمولی خودداری فرمایید.
– شستن پوست اطراف استوما با آب ولرم و خشک کردن کامل آن

– استفاده از چسب پایه مناسب هیدروکلویید
– استفاده از کرم آبرسان هالیستر Hollister Conditioning Crème جهت کمک به تسکیت التهاب اطراف استوما بدلیل کنده شدن فولیکولهای مو
– خشک نگهداشتن پوست زیر چسب پایه
– تعویض مکرر کیسه های استومی